Fakty na temat marihuany i migreny, które cię zaskoczą!

Podziel się więdzą
Pin It

Marihuana może być pomocna zarówno w zapobieganiu jak i w trakcie ataku migreny.

Wiele osób pyta, czy marihuanę stosować lepiej zapobiegawczo czy przy ataku bólu głowy. Odpowiedź brzmi: jedno i drugie. W jednym z badań obserwacyjnych pacjenci zgłosili 6 ataków migreny mniej miesięcznie przy różnych dziennych dawkach konopii indyjskich.

Z kolei w badaniu klinicznym oceniano marihuanę zarówno pod kątem zapobiegania, jaki i ulgi w bólu. Okazało się, że w zapobieganiu migrenie doustna dawka 200mg połączonego tetrahydrokannabinolu (THC) i kannabidiolu (CBD) była tak samo skuteczna jak 25 mg dziennej dawki amitryptyliny (chlordiazepoksydu), powszechnie stosowanego leku na migrenę. 

Podana jako doraźna terapia, ta sama dawka zmniejszyła intensywność bólu u pacjentów z migreną o 43,5%.

Nasze mózgi i ciała są różne, więc produkt z konopi indyjskich lub CBD, który działa dla kogoś, może nie działać w ten sam sposób na ciebie. Ważne jest również, aby przedyskutować różne opcje leczenia z twoim lekarzem i upewnić się czy nie istnieją przeciwwskazania w stosowaniu tego typu produktów.

Migrena może być spowodowana niedoborem endokannabinoidów.

Istnieje teoria, według której u osób z migreną może dochodzić do niedobóru naturalnych endokannabinoidów wytwarzanych przez organizm. Nazywa się to klinicznym niedoborem endokannabinoidów. Układ endokannabinoidowy (ECS) naszego organizmu odpowiedzialny jest za regulację wielu procesów fizjologicznych i poznawczych, takich jak apetyt, pamięć, metabolizm, odpowiedź immunologiczna i uczucie bólu. Jeśli nie wyprodukujemy wystarczającej ilości endokannabinoidów, aby nasze receptory ECS działały prawidłowo, powoduje to brak równowagi, który może powodować wiele problemów zdrowotnych.

Szanowany neurolog i pionier badań nad kannabinoidami, Ethan Russo, postawił hipotezę, że ten rodzaj dysfunkcji może być przyczyną niektórych chorób przewlekłych, takich jak fibromialgia, zespół jelita drażliwego i, w niektórych przypadkach, migrena. Jeśli teoria Russo jest słuszna, kannabinoidy znajdujące się w marihuanie, takie jak THC lub CBD, mogą być pomocnym lekarstwem, ponieważ bezpośrednio lub pośrednio stymulują układ endokannabinoidowy!

Marihuana jest środkiem neuroprotekcyjnym.

Badania na zwierzętach wykazały, że kannabinoidy mogą mieć właściwości przeciwutleniające, przyczyniając się do zmniejszenia objawy i uszkodzeń mózgu spowodowanych np. udarem, atakami padaczki, brakiem tlenu i toksycznymi lekami. Niewiele osób o tym wie, ale Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych posiada patent obejmujący medyczne zastosowanie kannabinoidów (w tym THC i CBD). Patent ten stwierdza, że kannabinoidy mogą być przydatne w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i encefalopatia HIV.

Podsumowanie.

Medyczna marihuana może być "narzędziem" w zapobieganiu migrenie lub zmniejszeniu jej objawów. Nie jest niestety metodą na wyleczenie migreny, nie pomoże też wszystkim, którzy jej spróbują. Na tym etapie potrzeba nam więcej dobrej jakości badań klinicznych, dzięki którym być może dowiemy się jak skutecznie stosować marihuanę w leczeniu bólu, nie tylko migrenowego!

 

 

Źródło:

4 Facts About Cannabis and Migraine That Might Surprise You (healthline.com)

Lekarz zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com

Podziel się więdzą
Pin It

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion