Igłoterapia sucha w leczeniu napięciowych bólów głowy, migreny i szyjnopochodnego bólu głowy. Warto spróbować?

Podziel się więdzą
Pin It

Igłoterapia sucha (z ang. dry needling) to technika stosowana przez klinicystów w celu złagodzenia objawów u pacjentów z napięciowym bólem głowy, szyjnopochodnym bólem głowy lub migreną.

Jak czytamy na stronie fizjoterapeuty.pl, "metodyka suchego igłowania (również w dużym uproszczeniu) opiera się na dokładnej znajomości anatomii w połączeniu z dobrze rozwiniętą umiejętnością palpacji. Dobór odpowiednich punków, w które wprowadzamy igłę wygląda podobnie jak badanie punktów spustowych mięśniowo-powięziowych."

Przegląd 2715 badań wykazał, że suche igłowanie przynosi podobne rezultaty jak inne interwencje stosowane w celu krótkotrwałego uśmierzania bólu głowy, ale jednocześnie daje lepsze efekty w zakresie tymczasowego zmniejszenia niepełnosprawności związanej z bólami głowy.

Chociaż dalsze badania o wysokiej jakości są uzasadnione aby dostarczyć bardziej rzetelnych wniosków, autorzy publikacji donoszą, że na każdego jednego lub dwóch pacjentów z napięciowym bólem głowy leczonych suchym igłowaniem, u jednego prawdopodobnie zmniejszy się intensywność bólu oraz poprawie ulegnie stopień niepełnosprawności związanej z bólem. W przypadku szyjnopochodnego bólu głowy, na każdych trzech do czterech pacjentów leczonych suchym igłowaniem, jeden pacjent prawdopodobnie zauważy zmniejszoną intensywność bólu głowy.

 

 

 

Źródło: Dry Needling for the Treatment Of Tension-Type, Cervicogenic, or Migraine Headaches: a Systematic Review and Meta-Analysis - PubMed (nih.gov)

Zdrowie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Podziel się więdzą
Pin It

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion