Niefarmakologiczne metody leczenia migren- czy mają poparcie w badaniach?

Podziel się więdzą
Pin It

Czy wiedzieliście, że migrena jest najczęstszym zaburzeniem neurologicznym na świecie i zajmuje szóste miejsce pod względem negatywnego wpływu na życie cierpiących na nią osób?

Z uwagi na fakt, że średni wskaźnik skuteczności leczenia zapobiegawczego migren nie przekracza 50% i taka terapia wiąże się często ze skutkami ubocznymi, coraz więcej uwagi poświęca się leczeniu niefarmakologicznemu. 

Zobaczcie, jak w obrazowy sposób przedstawili potencjalne mechanizmy działania różnych interwencji na mózg pacjenta z migreną autorzy badań Copolla i inni. 

 

Grafika przedstawia schemat działania interwencji niefarmakologicznych w patofizjologicznych procesach migreny.

  1. Diety mogą wywołać efekt modulacji pobudliwości neuronalnej (A) łagodząc stan zapalny na poziomie układu trójdzielno-naczyniowego (B) lub poprzez wzmocnienie metabolizmu energii mitochondrialnej (C).
  2. Nutraceutyki zwiększające fosforylację oksydacyjną mogą z kolei wpłynąć na lepszą aktywność mitochondriów (C).
  3. Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna lub elektrostymulacja mogą modyfikować odpowiedź korową (A) i obwody wzgórzowo-korowe (D).
  4. Przezskórna stymulacja nerwów może działać poprzez indukowanie długoterminowych zmian plastycznych w centralnych ośrodkach kontroli bólu (A).
  5. Stymulacja nerwu błędnego jest w stanie modulować wzgórze (D), monoaminergiczne jądra pnia mózgu (D) i korę mózgową (A).
  6. Neurofeedback może działać poprzez zmiany neuroplastyczne w połączonych obszarach mózgowych, takich jak wzgórze (D), pień mózgu (D) i sieci neuronów w korze mózgowej (A).

 

 

Źródło: 

Coppola G, Di Lorenzo C, Serrao M, Parisi V, Schoenen J, Pierelli F. Pathophysiological targets for non-pharmacological treatment of migraine. Cephalalgia. 2016;36(12):1103–1111. doi:10.1177/0333102415620908

 

 

Podziel się więdzą
Pin It

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion