Niski poziom witaminy D może ograniczać skuteczność leczenia migreny. Przypadek pacjentki.

Podziel się więdzą
Pin It

Jak pisaliśmy w ostatnim artykule, migrenowy ból głowy może być po części spowodowany uwalnianiem substancji prozapalnych i stresem oksydacyjnym. Dlatego warto zwrócić uwagę na deficytową w naszym klimacie witaminę D, która znana jest ze swojej przeciwutleniającej i neuroprotekcyjnej roli. Może mieć ona bowiem związek z patogenezą migreny. Niski poziom witaminy D w surowicy koreluje z wyższą częstością przewlekłego bólu, w tym migren. Badania wskazują na to, że suplementacja witaminy D w połączeniu z farmakoterapią zmniejsza częstotliwość ataków migren.

Godne uwagi jest opublikowane w dzienniku "Psychopharmacology bulletin" studium przypadku 46 letniej kobiety cierpiącej na migreny, lęki i łagodną depresję, która leczona była farmakologicznie (pregabaliną). Wyniki badań laboratoryjnych udokumentowały niski poziom witaminy D w surowicy:

  • 25-hydroksywitamina D na poziomie 12 ng/ml (norma to 20-100 ng/ml)
  • 1,25 dihydroksywitamina D 19 ng/ml, wskazany zakres normy 25-66 ng/ml. 

Leczenie witaminą D w dawce 10,000 jednostek dziennie podczas terapii pregabaliną poskutkowało poprawą objawów klinicznych (bólu głowy, lęku i depresji) oraz poprawą jakości życia pacjentki.

 

Zachęcamy Was do sprawdzenia swojego poziomu witaminy D!

 

 

 

Podziel się więdzą
Pin It

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion