Efekty leczenia przewlekłej migreny toksyną botulinową- nowe badania.

Podziel się więdzą
Pin It

Wpływ toksyny botulinowej A na charakterystykę ataków przewlekłej migreny został zbadany podczas sześciomiesięcznej obserwacji 34 pacjentów. Choć mechanizm działania "botoksu" w leczeniu migren nie jest do końca poznany, wiadomo że toksyna botulinowa wywołuje zmiany w zakresie centralnej senstazji, a więc w sytuacji nadmiernej pobudliwości struktur przewodzących ból w rdzeniu kręgowym i mózgu. Analiza 34 pacjentów leczonych botoksem, u których wystąpiło łącznie 707 ataków migreny, wykazała, że terapia zmniejszyła objawy bólowe, liczbę objawów wegetatywnych czy intensywność bólu.

Badania przeglądowe z 2018 roku pod tytułem "Zastrzyki z toksyny botulinowej w prewencji migreny u osób dorosłych" są nieco bardziej ostrożne w rekomendacji leczenia toksyną botulinową. Jak czytamy na stronie cochrane.org:

"Osoby z przewlekłą migreną leczone zastrzykami z toksyny botulinowej, miały napady migreny krócej o dwa dni w miesiącu w porównaniu z pacjentami przyjmującymi placebo (leczenie pozorowane). Nie ma pewności, czy poprawa była wystarczająco duża, aby wpłynąć istotnie na jakość ich życia. Konieczne są dalsze badania, aby wykazać, czy toksyna botulinowa jest lepsza niż leczenie doustne (w postaci tabletek) w zapobieganiu migreny. Dane naukowe dla stosowania toksyny botulinowej u osób z migreną epizodyczną (sporadyczną) były niejasne. Leczenie toksyną botulinową nie powodowało wielu skutków ubocznych."

 

A Wy? Jakie macie doświadczenia w leczeniu migreny botoksem? Zachęcamy do podzielenia się Waszą historią!

Podziel się więdzą
Pin It

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion