Migrenowe bóle głowy a dieta i zdrowe żywienie

Podziel się więdzą
Pin It

Bóle głowy i migreny to jedne z najbardziej dokuczliwych i powtarzalnych schorzeń XXI wieku.

Statystyki mówią, że ból głowy to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości na świecie. Na bóle głowy i migreny skarżą się zarówno mężczyźni, jak i kobiet – i to w każdym wieku. Kobiet skarżących się na migreny jest jednak ponad dwa razy więcej. Może być to spowodowane większą wrażliwością komórek nerwowych w korze mózgowej. 

W tym artykule skupimy się na pokarmach i substancjach chemicznych, które mogą wywoływać i potęgować migrenowe bóle głowy. Poniżej przedstawię kilka zasad zdrowego żywienia jakimi powinniśmy się kierować przy migrenowych bólach głowy, jeżeli chcemy zmniejszyć częstotliwość i siłę ataków bólu.

 

Utrzymanie poziomu cukru we krwi na podobnym poziomie.

Okazuje się, że przyczyną 40 proc. ataków migreny może być głód, więc naszym celem powinno być spożywanie 5 posiłków dziennie, o stałych porach, z przerwami nie większymi niż 3-4h. Jedzenie śniadania każdego dnia powinno być naszym priorytetem. Dzięki temu zapobiegniemy nagłym wahaniom glukozy i insuliny we krwi. Twoim celem powinno być wyrobienie nawyku jedzenia systematycznie i niejedzenia na pusty żołądek produktów o dużej zawartości cukru, lecz zawsze posiadania pod ręka lekkostrawnego i wartościowego snacka jak np.: migdały, orzechy laskowe, gruszka, banan, kanapka przygotowana w domu itp.

 

Pij w ciągu dnia co najmniej 2 litry płynów.

Specjaliści radzą pić co najmniej 2L płynów dziennie, gdyż już nawet lekkie odwodnienie może spowodować silny ból głowy, osłabienie i senność. Najlepiej wybierać wodę mineralną, a nie źródlaną(może ona wypłukać dobroczynne minerały z organizmu ). Inne alternatywy to słaba herbata lub świeże soki owocowe i warzywne. Badania w „The Journal of Nutrition” z 2012 roku wykazały, że wypicie pełnej szklanki wody często wystarcza, żeby stłumić pulsujący ból w kilka minut. Więc starajmy się nigdy nie doprowadzić do stanu, gdy nasz organizm poprzez ból prosi o wodę. Jak w łatwy sposób sprawdzić czy jest się odwodnionym? Sprawdź zabarwienie moczu- mocno żółty lub pomarańczowy kolor sygnalizuje małą ilość dostarczanych płynów.

 

Unikaj produktów które zawierają aspartam (E951), glutaminian sodu, azotan i aminy (tyramine, fenyloalanine, histiamine),

Jedzenie z fast-foodów, wędzone mięsa lub potrawy kuchni chińskiej mogą zawierać duże ilości azotanów, glutaminianu sodu oraz niektórych aminokwasów, które są u wielu osób przyczyną silnych bólów głowy. Glutaminian sodu znajdujący się w produktach sproszkowanych, kostkach bulionowych, słonych przekąskach jest również problemem.

Zwodzący może być brak glutaminianu sodu wśród składników produktu- często bowiem pojawiać się może pod nazwą ekstraktu z autolizowanych drożdży, roślinnego hydrolizatu białkowego albo aromatu naturalnego. Uważaj też na aspartam- słodzik często dodawany do napojów słodkich , bezalkoholowych oraz gumy do żucia. Spożywany w większych ilościach staje się dla organizmu trujący!

 

Jakich dodatkowe produkty mogą wywoływać migreny?

  • Owoce cytrusowe
  • Czerwone wino
  • Sery
  • Czekolada
  • czy przerwy między poszczególnymi posiłkami nie są zbyt długie?
  • Czy nie spożywasz nadmiernej ilości używek i słodyczy?
  • Czy twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana (czyli uwzględnia odpowiednią ilość warzyw, owoców, produktów zbożowych, płynów itd.)?

 

Opisane powyżej produkty, jak np. cytrusy, są zdrowe i potrzebne aby prowadzić zbilansowana dietę. Dlatego trzeba pamiętać, że działanie określonych składników na organizm człowieka jest bardzo indywidualny i u jednych ten sam produkt może wywołać migrenę, a u innych nie. Dlatego aby dowiedzieć się, co nam szkodzi nam indywidualnie proponuję prowadzenie przez jakiś czas kalendarzyka i opisywanie produktów oraz godzin spożywanych pokarmów. Rozważ również swoje nawyki żywieniowe:

Czasem jednak pomimo starań, trudno jest określić ustalić, jakich składników nie toleruje nasz organizm. W takich przypadkach specjaliści zalecają wykonanie testu na nietolerancje pokarmowe.

 

 

Źródła:
http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/aby-uniknac-migreny-stosuj-odpowiednia-diete_33688.html
http://zdrowie.trojmiasto.pl/Przegon-migrene-odpowiednia-dieta-n73318.html
http://migrenicy.pl/czynniki-wywolujace-migrene,21
http://www.womenshealth.pl/jak-pokonac-bol-glowy-bez-tabletek/
http://dieta.pl/nowosci/zdrowie/bole_glowy_jako_skutek_nieprawidlow-828.html

 

Podziel się więdzą
Pin It

ból głowy, dieta, migreny

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion