Cierpisz na migreny? Spójrz na swój talerz...

Podziel się więdzą
Pin It

Autorzy nowych badań zatytułowanych "Association of diet and headache" przyjrzeli się bliżej związkowi pomiędzy bólami głowy a dietą. 

Globalne występowanie migreny szacuje się na 14,4% u obu płci. Migrenowy ból głowy został uznany za najważniejszy czynnik powodujący niepełnosprawność wśród osób poniżej 50 roku życia!. Chociaż nadal istnieją niejasności co do patologicznych przyczyn migren, obecnie uważa się, że to:

  • dysfunkcja naczyniowa,
  • rozszerzająca się depresja korowa,
  • aktywacja układu trójdzielno-naczyniowego oraz
  • stan prozapalny i oksydacyjny,

mogą odgrywać potencjalną rolę w generowaniu bólu migrenowego.

Autorzy badań sugerują, że wiedza na temat patofizjologicznych mechanizmów migreny powinna zostać włączona do leczenia multidyscyplinarnego, aby poprawić jakość życia pacjentów. W związku z tym w ramach zintegrowanych badań zdrowotnych rośnie zainteresowanie interwencjami dietetycznymi. 

Zgodnie z obecnymi odkryciami uważa się, że dieta ketogeniczna i zmodyfikowana dieta Atkinsa odgrywają rolę neuroprotektywną, poprawiając funkcję mitochondriów i metabolizm energetyczny, obniżając poziom peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP) i hamując neurozapalenie. Można również spekulować, że przepisywanie diety o niskim indeksie glikemicznym może być obiecujące w zwalczaniu bólu głowy/migreny poprzez zmniejszenie stanu zapalnego.

Podwyższony stan zapalny i zaburzona funkcja podwzgórza to wspólna domena bólów głowy i otyłości. Dlatego poprzez kontrolowane odchudzanie się można również złagodzić objawy bólów głowy!

Kolejny istotny aspekt to równowaga między spożywaniem niezbędnych kwasów tłuszczowych, omega-6 i omega-3, które również wpływają na reakcje zapalne, funkcję płytek krwi i regulację napięcia naczyniowego (pisaliśmy o tym w artykule "Kwas tłuszczowe omega-3 w profilaktyce migren: warto spróbować"). Jeśli chodzi o diety eliminacyjne, to powinny być zastosowane u pacjentów z nietolerancją lub nadwrażliwością na konkretne produkty. .

Badania zostają podsumowane stwierdzeniem, że strategie dietetyczne, które można uznać za obiecujące w leczeniu bólów głowy/migren obejmują diety odchudzające u otyłych pacjentów z bólem głowy, diety ketogeniczne i niskokaloryczne, redukcję spożycia kwasów omega-6 i zwiększenie spożycia kwasów tłuszczowych omega-3.

 

Podziel się więdzą
Pin It

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion