
Metaboliczny aspekt migreny- deficyt energii przyczyną bólu głowy?
Migrenę można uznać za adaptacyjną odpowiedź układu nerwowego, która występuje u genetycznie predysponowanych osób z zaburzeniami balansu pomiędzy rezerwami energetycznymi mózgu a jego obciążeniem. Takie stanowisko przyjęli autorzy nowego artykułu "The metabolic face of migraine - from pathophysiology to treatment." opublikowanego w The Nature Reviews Neurology.
Biorąc pod uwagę częste występowanie migreny, wydaje się, że genotypy związane z tym schorzeniem przyniosły korzyść ewolucyjną. Postęp technologiczny umożliwił badanie różnych aspektów metabolizmu mózgu u pacjentów z migreną, a uzupełniające badania na zwierzętach ujawniły możliwe mechanizmy metaboliczne w patofizjologii migreny.
Coraz więcej dowodów - w większości klinicznych - sugeruje, że migrena jest odpowiedzią na niedobór energii w mózgu lub stres oksydacyjny, a sam atak pomaga przywrócić homeostazę mózgu i obniża poziomy szkodliwego stresu oksydacyjnego. Lepsze zrozumienie metabolizmu w migrenie oferuje nowe możliwości terapeutyczne. W tym przeglądzie autorzy przedstawiają dowody na nieprawidłowości w metabolizmie energetycznym i funkcji mitochondriów w migrenie oraz rozważają związek tych nieprawidłowości z nieprawidłowym przetwarzaniem sensorycznym i nadreaktywnością mózgu, jakie są obserwowane w migrenie.
Autorzy sugerują, że należy kontynuować badania w kierunku potencjalnych metody leczenia ukierunkowanych na zmianę procesów metabolicznych zachodzących mózgu takie. Aktualny stan wiedzy wskazuje bowiem na korzystny wpływ nutraceutyków, ciał ketonowych i interwencji dietetycznych w leczeniu migren.
Koenzym Q10- czy powinnaś go brać? Czytaj więcej...
Źródło: https://www.nature.com/articles/s41582-019-0255-4