Twoje łzy mogą pomóc w leczeniu migreny. Jak?

Podziel się więdzą
Pin It

Peptyd związany z genem kalcytoniny (CGRP) uwalniany z włókien nerwu trójdzielnego wskazuje na aktywację trójdzielną i odgrywa kluczową rolę w patofizjologii migreny. To właśnie o przełomowych lekach celujących w CGRP jest ostatnio tak głośno!

Z racji faktu, że nerw trójdzielny bezpośrednio unerwia oko, naukowcy z Niemiec postanowili porównać poziom CGRP w cieczy łzowej pacjentów z migreną i zdrowych osób. Zbadano więc stężenie peptydów CGRP we łzach 48 pacjentów z epizodyczną i 45 przewlekłą migreną oraz 48 osób kontrolnych (bez migren).

Okazało się, że poziom peptydów związanych z genem kalcytoniny w cieczy łzowej był o około 140 razy wyższy niż stężenia w osoczu. Stężenia CGRP w płynie łzowym były podwyższone u pacjentów z migreną w porównaniu z osobami zdrowymi! Według naukowców, ich badania są pierwszymi, które pokazały tego typu zjawisko. Wykrywanie peptydu CGRP w cieczy łzowej jest nieinwazyjne i prawdopodobnie umożliwi bardziej bezpośrednią i łatwiejszą diagnostykę aniżeli pobieranie próbek z osocza.

A więc być może na podstawie badania twoich łez lekarz będzie niebawem w stanie dobrać odpowiednie dla Ciebie leczenie...?

 

Źródło:  Kamm, K., Straube, A., & Ruscheweyh, R. (2019). Calcitonin gene-related peptide levels in tear fluid are elevated in migraine patients compared to healthy controls. Cephalalgia, 39(12), 1535–1543. https://doi.org/10.1177/0333102419856640

 

Podziel się więdzą
Pin It

migreny, CGRP

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion