Zaburzenia snu. Czy bezdech senny i bezsenność mogą wywołać migrenę?

Podziel się więdzą
Pin It

Zaburzenia snu i stres są częstymi wyzwalaczami migren. A to dlatego, że w porównaniu z osobami nie mającymi migren twój mózg jest bardziej czuły na wszelkie zmiany w otoczeniu!

Najpewniej zauważyłaś, że zarówno zbyt dużo jak i zbył mało snu może prowadzić do pojawienia się migreny. W wielu przypadkach sen działa zbawiennie gdy już pojawił się ból głowy, ale jak bywa w sobotę lub niedzielę? Czy zdarza ci się obudzić z migreną?

 

Bezdech senny.

Jeśli migrena pojawia się regularnie o poranku, być może cierpisz na obturacyjny bezdech senny. Jak czytam na stronie mp.pl "Obturacyjny bezdech senny to choroba spowodowana powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania (bezdechów) lub jego znacznego spłycenia (hipowentylacji)."

Objawy bezdechu sennego to na przykład:

  • chrapanie
  • przerwy w oddychaniu w czasie snu trwające ponad 10 sekund
  • przewlekłe zmęczenie w ciągu dnia
  • zaburzenia pamięci lub koncentracji
  • zmniejszone libido
  • bóle głowy (!) 

Jeśli powyższe objawy brzmią znajomo, skontaktuj się ze swoim lekarzem gdyż konieczna może być diagnostyka i leczenie. Więcej informacji na temat bezdechu sennego znajdziecie tutaj https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/74636,obturacyjny-bezdech-senny

 

Bezsenność.

Jeśli cierpisz na bezsenność, to wystąpią u ciebie problemy z zasypianiem lub utrzymaniem snu (suma wszystkich przebudzeń w nocy > 30 minut). Cytując dr hab. n. med. Adama Wichniaka na stronie mp.pl "Osoby cierpiące na bezsenność skarżą się na trudności w zasypianiu, utrzymaniu snu, zbyt wczesne budzenie się lub sen o złej jakości, który nie daje wypoczynku."

 

Jak walczyć z bezsennością?

Możliwości jest wiele, począwszy od terapii poznawczo-behawioralnej, poprzez farmakoterapię i suplementację diety. Polecamy artykuł https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70349,bezsennosc

 

 

 

Podziel się więdzą
Pin It

migreny, triggery, sen, bezsenność , bezdech senny, wyzwalacze

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion