Środki antykoncepcyjne- bezpieczne dla kobiet z migrenami?

Podziel się więdzą
Pin It

Polecamy artykuł "Leczenie migreny u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne, ciężarnych i migreny miesiączkowe" tutaj.

Wiele badań wskazuje na to, że u kobiet cierpiących na migreny z aurą występuje podwyższone ryzyko pogorszenia bólów głowy i udaru niedokrwiennego mózgu kiedy zażywają doustne środki antykoncepcyjne. Ryzyko to jest jeszcze wyższe w przypadku kobiet, które palą papierosy.

Dlatego też WHO wydało zalecenia co do stosowania środków antykoncepcyjnych zawierających progesteron i estrogen. W przypadku kobiet cierpiących na migreny z aurą, odradza się stosowanie takiej terapii. Jeśli aura nie występuje, kobieta jest niepaląca i poniżej 35 roku życia, a argumenty "za" przeważają, terapia hormonalna może być rozpoczęta.

Cytując Edlow i Bartza (2010).

"There is evidence that patients who have migraines with aura have 4 times the odds of developing worsening headaches after initiation of combination oral contraceptives, compared with women who have migraines without aura."

A więc w tłumaczeniu, "istnieją dowody na to, że u pacjentów cierpiących na migreny z aurą ryzyko pogorszenia bólu głowy po rozpoczęciu doustnej terapii kombinowanej środkami antykoncepcyjnymi wzrasta czterokrotnie w porównaniu z kobietami z migrenami bez aury"

 

 

Podziel się więdzą
Pin It

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion