Czy priobiotyki pomogą zwalczyć migrenę? Nowe badania.

Podziel się więdzą
Pin It

Według badań przeprowadzonych na 79 pacjentach z migreną epizodyczną i przewlekłą, 10 tygodniowa suplementacja czternastoma szczepami bakterii jest w stanie zmniejszyć objawy w obu grupach! 

Naukowcy podkreślają jednak, że potrzebne są dalsze badania aby potwierdzić ich wyniki...

Jednak niezaprzeczalnie, od pewnego czasu możemy natrafić na coraz to więcej badań wskazujących na związek pomiędzy migreny z zaburzeniami układu pokarmowego. Prawdopodobnym ogniwem łączącym oba "świat", czyli jelita i mózg, jest "nieszczelność" jelit oraz stan zapalny. Probiotyki poprawiają stan jelit tym samym modulując działanie osi jelitowo-mózgowej. 

Znaczenie zdrowych jelit docenia się również w leczeniu innych chorób układ nerwowego, jaką jest np. schizofrenia. Jak czytamy w artykule "Znaczenie zaburzenia osi jelitowo-mózgowej i nadwrażliwości na antygeny pokarmowe w etiopatogenezie schizofrenii" "W ostatnim czasie zauważa się ogromny wzrost zainteresowania znaczeniem tzw. osi jelitowo-mózgowej w patogenezie schizofrenii. w tym wpływu mikrobiomu jelitowego oraz nadwrażliwości na antygeny pokarmowe, w tym szczególnie na gluten i kazeinę mleka krowiego" (dla zainteresowanych link do publikacji tutaj).

Jeśli więc cierpisz na migreny i nie brałaś pod uwagę stanu zdrowia swojego układu pokarmowego, może czas się nad tym zastanowić?

 

 

Źródło:  Martami, F., Togha, M., Seifishahpar, M., Ghorbani, Z., Ansari, H., Karimi, T., & Jahromi, S. R. (2019). The effects of a multispecies probiotic supplement on inflammatory markers and episodic and chronic migraine characteristics: A randomized double-blind controlled trial. Cephalalgia, 39(7), 841–853. https://doi.org/10.1177/0333102418820102

Podziel się więdzą
Pin It

dieta, migreny, mikrobiota, probiotyki

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion