Mimika twarzy moduluje percepcję bólu u pacjentów z przewlekłą migreną!

Podziel się więdzą
Pin It

W niedawno opublikowanym w dzienniku "Cephalalgia" badaniu naukowcy sprawdzali, czy ekspozycja na bodźce wzrokowe może modyfikować odczuwanie bólu u pacjentów z przewlekłą migreną (więcej niż 15 dni z bólem głowy w miesiącu). Nazwali to zjawisko "analgezją wzrokową". W tym celu badacze oceniali stopień identyfikacji z czterema warunkami eksperymentalnymi - różnymi rodzajami emocjonalnych wyrazu twarzy.

W projekcie wzięło udział 38 kobiet cierpiących na przewlekłą migrenę, które poddano działaniu różnych bodźców wzrokowych – pozytywnego, neutralnego oraz negatywnego wyrazu twarzy i kontroli (biały ekran) – podczas ataku migreny. Bodźce wzrokowe były prezentowane 3 razy w losowej kolejności (każdy stan trwał 40 sekund), a ocenę bólu głowy dokonywano natychmiast po obserwacji każdego stanu wzrokowego.

Wyniki badań były zaskakujące! Wykazały bowiem istotną różnicę w ocenie bólu pomiędzy pozytywnym a negatywnym wyrazem twarzy (lub neutralnym wyrazem twarzy). Wygląda więc na to, że ekspozycja na pozytywny bodziec wizualny skutecznie moduluje odczuwanie bólu prawdopodobnie za pośrednictwem regulacji emocji!

Według naukowców, badanie to toruje drogę do integracji nowych interwencji poznawczo-behawioralnych w leczeniu pacjentów z przewlekłą migreną. Z poprzednich publikacji wiemy również, że kolor zielony jako jedyny może wpływać "znieczulająco" na ośrodki bólu w czasie ataku migreny. Warto sprawdzić samemu!

 

 

 

Happy icon vector created by ibrandify - www.freepik.com

Źródlo: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35166163/

 

Podziel się więdzą
Pin It

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion