Wpływ maseczek i środków dezynfekujących na pacjentów z migreną podczas pandemii COVID-19.

Podziel się więdzą
Pin It

Od początku pandemii COVID-19 konieczne stało się stosowanie środków ochrony osobistej i środków dezynfekujących, aby zapobiec przenoszeniu wirusa.

Jednak wpływ takich zobowiązań pandemicznych na choroby przewlekłe, takie jak migrena, nie został w pełni wyjaśniony. Celem tytułowego badania była analiza skutków pandemii COVID-19, a także stosowania maseczek i środków dezynfekujących u pacjentów z migrenami.

Uwzględniono łącznie 310 pacjentów z migreną. Dane demograficzne, charakterystykę migreny oraz stosowanie masek i środków dezynfekujących uzyskano poprzez badanie bezpośrednie. Pacjenci zostali pogrupowani jako pogarszający się, stabilni lub poprawiający się zgodnie z charakterystyką migreny przed pandemią i w jej trakcie.

Nasilenie migreny stwierdzono u 177 (57,1%) pacjentów, stabilny przebieg u 96 (31%) pacjentów, a poprawę u 37 (11,9%) pacjentów. Stosowanie maseczek ochronnych oraz czas noszenia maseczek w czasie doby były wyższe w grupie z pogorszeniem objawów (p=0,005, p=0,005 i p=0,001). Ponadto w tej grupie wyższa była również częstość stosowania środków dezynfekujących do celów osobistych.

Wśród czynników zwiększających ryzyko pogorszenia migreny wymieniono między innymi typy maseczek, czas noszenia, obecność allodyni, bycie pracownikiem służby zdrowia, depresję. 

Podsumowując, w badaniu stwierdzono pogorszenie migreny u ponad połowy pacjentów podczas pandemii COVID-19. Wykazano również związek między nasileniem migreny a rodzajem maseczek, czasem ich noszenia jak również stosowaniem środków dezynfekujących. Autorzy uważają, że pacjenci z migreną powinni być poinformowani o optymalnych metodach profilaktycznych opartych na indywidualnych warunkach społecznych i zawodowych, a nie na przesadnych środkach zapobiegawczych.

 

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35066364/

 

Background vector created by Harryarts - www.freepik.com

Podziel się więdzą
Pin It

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion