Wariant genu MTHFR, homocysteina i znaczenie ryboflawiny w migrenie.

Podziel się więdzą
Pin It

Od jakiegoś czasu wiadomo już, że za migrenę (w szczególności migrenę z aurą) mogą być odpowiedzialne mutacje genetyczne. Najczęściej wspominanym w literaturze jest wariant C677T genu MTHFR, który koduje kluczowy enzym w metabolizmie kwasu foliowego i homocysteiny.

Badania Szczygioł i innych z 2012 roku wykazały, że "znamiennie częstsze występowanie zwiększonego stężenia homocysteiny w surowicy u pacjentów z migreną, u których stwierdzono obecność wariantu C677T genu MTHFR mogłoby być dodatkowym czynnikiem ryzyka wystąpienia migreny." Jak czytamy na stronie iasp-pain.org, wiele badań wykazuje powiązanie pomiędzy występowaniem alleli T w polimorfizmie genu MTHFR C677T, a migreną z aurą.

Jeśli cierpicie na migrenę z aurą, warto porozmawiać z lekarzem na temat badania poziomu homocysteiny, kwasu foliowego i genu MTHFR. Jeśli badania potwierdzą mutację genu, wysoką homocysteinę i niedobory, leczenie powinno zostać ukierunkowane już nie tylko w stronę farmakoterapii i doraźnej ulgi w bólu, ale również na uzupełnienie deficytów w organizmie. Pamiętajcie również, że podwyższony poziom homocysteiny jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, chorób neurodegeneracyjnych i wad płodu.

Ryboflawina, której skuteczność została potwierdzona w wielu publikacjach, zapewnia normalny cykl folianów wpływający na cykl metylacji. Stwierdzono, że ryboflawina łagodzi stres oksydacyjny, neurozapalenie i zmniejsza efekty dysfunkcji mitochondriów oraz akumulacji glutaminianu. A więc procesów, które biorą udział w patogenezie nie tylko migren, ale i choroby Parkinsona i innych zaburzeń neurologicznych.

 

 

Źródła:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0028384314601870

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5517396/

Photo created by freepik - www.freepik.com

 

 

 

Podziel się więdzą
Pin It

migreny, mthfr

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion