
Migrenowe bóle głowy u kobiet w okresie menopauzy
Pomimo tego, że nasilone bóle głowy nie są z reguły kojarzone z menopauzą, wiele kobiet właśnie wtedy zaczyna ich doświadczać.
Badania z 2014 roku z University of Cincinnati's Headache and Facial Program pod nadzorem dr Martina potwierdziły, że kobiety odczuwają więcej napadów migren we wczesnych latach menopauzy z powodu wahań hormonalnych. Do takich wniosków naukowcy doszli na podstawie ankiety prowadzonej u 3603 kobiet w USA w wieku 35-65 lat.
Jak mówi dr Vincent Martin, do tej pory lekarze nie doceniali wpływu jaki mogą mieć hormony na migrenowe bóle głowy. Kilka lat przed menopauza miesiączki z reguły stają się bardziej regularne, w okresie przejściowym mniej regulane, a w czasie menopauzy ustają całkowicie. W uproszczeniu można założyć, że za częstsze napady bólów głowy odpowiedzalny jest spadający poziom estrogenu. Ale nie wykluczone, że dochodzi też do innych, nieznanych jeszcze, zaburzeń hormonalnych.
Naukowcy uważają, że to spadek poziomu estrogenu w czasie menstruacji połączony z niskim estrogenem w czasie menopauzy wywołują u kobiet nowe migreny. Inną ciekawostką jest fakt, że u niektórych kobiet po ustaniu miesiączek migreny się zmniejszą, ale u innych nasilą się z kolei napięciowe bóle głowy...
Czy kobiety doświadczające bólów głowy w czasie menopauzy skazane są w takim razie tylko na leczenie hormonami? Na pewno nie, chociaż takiego rozwiązania też można spróbować. Istnieje wiele interwencji terapeutycznych, które mogą pomóć: od zmian w żywieniu czy wprowadzeniu suplementacji diety po psychoterapię czy właśnie leczenie farmakologiczne.