Czy stres oksydacyjny wywołuje migrenę?

Podziel się więdzą
Pin It

Czy migrenicy narażeni są na większy stres oksydacyjny? Być może...

Czym jest stres oksydacyjny?

Wyjaśniając w uproszczony sposób, to zaburzenie równowagi pomiędzy ilością antyoksydantów i wolnych rodników w organizmie. Stres oksydacyjny może prowadzić do uszkodzenia lub śmierci komórek w wyniku hiperoksji lub napromieniowania. Przyczynami tego zjawiska są między innymi:

  • długotrwała ekspozycja na toksyny środowiskowe,
  • leki,
  • intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny,
  • stres,
  • stan przewlekłego napięcia nerwowego oraz
  • starzenie się organizmu.

Nowe badania dowodzą, że wśród osób cierpiących na migreny, szczególnie na migrenę przewlekłą, również może dochodzić do stanu podwyższonego stresu oksydacyjnego. W porównaniu zarówno z pacjentami z migreną epizodyczną jak i z ludźmi zdrowymi, u osób z migreną przewlekłą zaobserwowano niższą zdolność antyoksydacyjną organizmu oraz obecność wyższych poziomów tlenku azotu i dialdehydu malonowego (MDA), produktu peroksydacji lipidów. Natomiast poziom enzymów antyoksydacyjnych był w tej grupie zdecydowanie niższy.

Co oznaczają wyniki badań dla migreników?

Choć jak zauważają autorzy nie wiadomo jeszcze czy wysoki stres oksydacyjny u pacjentów z migrenami jest wynikiem czy też jedną z wielu potencjalnych przyczyn choroby, to można wyciągnąć pewne praktyczne wnioski. W oparciu o wyniki tych oraz innych badań, sugerowane jest włączenie suplementów lub leków o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym w profilaktyce migren (szczególnie jej przewlekłej formy). Przykładem witamin o działaniu przeciwutleniającym są witaminy A, C i E.

Jak wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach na naszej stronie, również dieta o niskiej zawartości węglowodanów (np. dieta ketogeniczna) może zmniejszyć intensywność ataków migreny poprzez poprawę funkcji mitochondriów w mózgu, zmniejszenie zmian zapalnych w układzie nerwowym i obniżenie reaktywnych form tlenu wewnątrz komórek. Aktualny stan wiedzy popiera stosowanie takich suplementów jak koenzym Q10, ryboflawina, kwasy omega-3 czy magnez w profilaktyce migren.

 

 

 

Podziel się więdzą
Pin It

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion