Akupunktura w migrenach.

Podziel się więdzą
Pin It

Ostatnie badania wskazują na skuteczność akupunktury w leczeniu migren. Z artykułu opublikowanego w dzienniku "Pain" wynika, że 90% efektów po zabiegach akupunktury stosowanej w leczeniu przewlekłego bólu utrzymuje się przez kolejne 12 miesięcy. 

Kolejne badania tym razem na 960 pacjentach potwierdziły skuteczność akupunktury w migrenach, równie wysoką co w przypadku leczenia farmakologicznego. Naukowcy zalecają leczenie akupunkturą u pacjentów źle znoszących terapię farmakologiczną lub u których występują przeciwwskazania do zażywania leków. 

Dr Dawn C. Buse, PhD, profesor neurologii twierdzi, że istnieje jednak wiele czynników niezwiązanych z samym zabiegiem, które mogą wpłynąć na efekty terapii: oczekiwania pacjenta, otwarcie na nowe terapie czy relacja pacjent-lekarz. Dr Buse podkreśla również, że lepiej w przypadku leczenia migren działają terapie łączone, a nie samodzielne. Na przykład terapia behawioralna w połączeniu z leczeniem farmakologicznym daje lepsze rezultaty aniżeli którakolwiek z nich stosowana oddzielnie.

Dr Richard Lipton, ekspert w zakresie leczenia bólów głowy również zauważa, że akupunktura to tylko jedna z opcji w leczeniu migren i do problemu należy podejść "holistycznie".

Nowy przegląd badań.

W październiku tego roku pojawiła się nowa publikacja zatytułowana "An Overview of Systematic Reviews of Randomized Controlled Trials on Acupuncture Treating Migraine" autorstwa Xia-Tian Zhang i innych. Celem badań była ocena dowodów na skuteczność akupunktury w leczeniu i zapobieganiu migren. Po uwzględnieniu tylko najlepszej jakości publikacji autorzy stwierdzili, że dowody wskazują na znaczący efekt akupunktury w zmniejszeniu bólu oraz na jej bezpieczeństwo, w porównaniu z pozorną akupunkturą lub leczeniem farmakologicznym. Niemniej jednak niektóre z tych wyników są sprzeczne, zalecane jest przeprowadzenie większych badań z lepszą metodologią. 

 
Źródła: http://www.nyheadache.com/blog/

 

Podziel się więdzą
Pin It

ból głowy, migreny, medycyna naturalna

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion