Wyższy poziom bakterii jamy ustnej powiązany z migrenami!

Podziel się więdzą
Pin It

Występowanie migreny ma związek ze zwiększoną obecnością bakterii denitryfikujących (redukujących formy tlenków azotu) w kale i jamie ustnej, donoszą naukowcy.

Do takich wniosków doszli na podstawie analizy mikrobiomu osób cierpiących na migreny i tych bez migren. Dlatego, że azotany zdają się odgrywać ważną rolę w patofizjologii migren, naukowcy słusznie zakładali, że u tych pacjentów znajdą istotnie więcej genów reduktazy tlenków azotu.

 

Jakie ma to znaczenie kliniczne?

Wiadomo od dawna, że pokarmy zawierające azotany i azotyny jak np. konserwowane mięsa mogą wywołać migrenę. Badania potwierdzają więc to, czego się  domyślaliśmy ale też w sposób jednoznaczny łączą naszą florę bakteryjną przewodu pokarmowego z migrenami.

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości dokładna analiza mikrobiomu jelitowego pozwoli na ukierunkowaną terapię pacjentów z migrenami właśnie pod tym kątem. Dalsze badania powinny skupić się na wpływie konsumpcji pokarmów zawierających azotany i azotyny na florę bakteryjną jelit i genotyp bakterii denitryfikujących.

 

Źródło: http://www.painmedicinenews.com/Clinical-Pain-Medicine/Article/12-16/Higher-Levels-of-Certain-Oral-Microbes-Correlated-With-Migraines/38750/ses=ogst?enl=true

 

Podziel się więdzą
Pin It

ból głowy, migreny, bakterie, mikrobiota

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion