
Przełom w leczeniu migreny? Przeciwciała monoklonalne przeciw CGRP.
Czy słyszeliście o nowej generacji leków na migrenę od niedawna dostępnych dla pacjentów w Polsce?
To przeciwciała monoklonalne przeciw CGRP, należące do grupy leków zwanych gepantami. Ich działanie polega na zapobieganiu rozkurczaniu naczyń wewnątrzczaszkowych. W Polsce dostępne są one np. pod nazwą erenumab (Aimovig), zalecane w profilaktyce migren u osób dorosłych, u których występują co najmniej 4 dni z migreną w miesiącu.
Obecnie stworzone zostały cztery tego typu leki:
- erenumab
- eptinezumab
- fremanezumab
- galcanezumab
Peptyd pochodny genu kalcytoniny (CGRP) został odkryty ponad 30 lat temu. W roku 1992 próbowano wytłumaczyć rolę tryptanów w blokowaniu CGRP, a w badaniach z 2002 roku wykazano jego związek z mocnymi bólami głowy (1).
Jak czytamy w komentarzu prof. Adama Stępnia z Kliniki Neurologii WIM, "z uwagi na wysoką skuteczność, rzadkie podawanie i korzystny profil bezpieczeństwa mogą stać się one lekami pierwszego wyboru stosowanymi w leczeniu migreny. Analizowana jest ich skuteczność zarówno w zwalczaniu napadów migreny jak i w leczeniu profilaktycznym."
Fakty.
- Badania potwierdziły zwiększone wydzielanie peptydu CGRP w czasie ataku migreny.
- Receptory bólu obecne w zwoju trójdzielnym (struktura nerwu trójdzielnego) reagują na wydzielanie CGRP.
- Zwój trójdzielny jest strukturą kluczową w odruchu trójdzielno-naczyniowym, którego pobudzenie w czasie migreny powoduje wydzielenie substancji prozapalnych
- Przeciwbólowe działanie zarówno antagonistów receptora CGRP jak i przeciwciał przeciw CGRP zostały udowodnione w badaniach, potwierdzając hipotezę roli CGRP w patogenezie migren (3).
Skuteczność.
Aktualne możliwości profilaktycznego leczenia migreny obejmują leki obniżające ciśnienie, przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe. W przeciwieństwie do przeciwciał przeciw CGRP, wszystkie zostały stworzone w celu leczenia chorób innych niż migrena i szacuje się, że mniej niż 50% pacjentów poddawanych profilaktyce doświadcza co najmniej 50% redukcji występowania ataków bólu głowy.
Koszty leczenia.
Aktualnie terapia Aimovigiem to koszt kilku tysięcy złotych miesięcznie. Lek podawany jest w 1 lub 2 dawkach w miesiącu w ilości 70-140mg, a według producenta poprawa kliniczna występuje zwykle w ciągu 3 miesięcy (2).
Nietrudno zauważyć, że koszty leczenia są wysokie. Jednak według neurologów, większa skuteczność leczenia oraz lepszy profil bezpieczeństwa przeciwciał przeciw CGRP może przekonać pacjentów, którzy zdecydują się na tego typu terapię.
Źródło:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6679707/
2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=5812
3. CGRP as the target of new migraine therapies — successful translation from bench to clinic. Nature Reviews Neurology 14, 338–350 (2018):