Koenzym Q10 i migreny

Podziel się więdzą
Pin It

Koenzym Q10, zwany również ubichinonem, to związek chemiczny występujący w naszych komórkach, a dokładniej w mitochondriach. Jako silny przeciwutleniacz i pewnego rodzaju ‘transporter’ elektronów, pełni ważną funkcję w produkcji energii w organizmie i wspiera pracę układu krwionośnego. Uważa się też, że może mieć działanie przeciwzapalne.

 

Badania naukowe potwierdzają, że suplementacja koenzymu Q10 może zredukować częstotliwość i intensywność migren. Jak to możliwe?

Istnieją dowody na to, że u osób cierpiących na migreny dochodzi do dysfunkcji mitochondriów w płatach potylicznych. Badania na 1550 dzieci i młodzieży z migrenami wykazały, że u 1/3 z nich poziom koenzymu Q10 był poniżej normy. Dane z innych badań również potwierdzają, że suplementacja ubichinonem, w porównaniu z placebo lub jako dodatek do leczenia farmakologicznego, korzystnie wpływa na natężenie i występowanie migrenowych bólów głowy.

"Skąd wiadomo, że może Ci brakować koenzymu Q10? Niespecyficzne objawy to zmęczenie, bóle mięśniowe, przewlekłe zapalenia i… migreny!"

Koenzym Q10 to relatywnie bezpieczny, dobrze tolerowany przez większość suplement diety. Objawy takie jak nudności, brak apetytu czy alergie skórne występują u mniej niż 1% pacjentów. Nie ma wystarczających danych potwierdzających bezpieczeństwo koenzymu Q10 u osób w ciąży.

 

Jakie dawki koenzymu Q10 są wskazane?

W badaniach najczęściej występujące dawki koenzymu Q10 to 150-400mg dziennie dla dorosłych i od 1 do 3 mg/kg masy ciała dziennie u dzieci. Suplementację należy stosować niemniej niż 3 miesiące aby uzyskać efekty.

 

Podziel się więdzą
Pin It

ból głowy, dieta, migreny

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion