Czym jest migrena?

Podziel się więdzą
Pin It

Migrena to przewlekłe schorzenie układu nerwowego zaliczane do pierwotnych bólów głowy występujące o około 15% populacji krajów rozwiniętych. Objawia się najczęściej jednostronnym, silnym bólem głowy wraz z towarzyszącymi nudnościami bądź wymiotami, światłowstrętem czy fonofobią. Szacuje się, że trzykrotnie częściej od mężczyzn na migrenę cierpią kobiety, natomiast proporcje te kształtują się dopiero po okresie dojrzewania. Przed jego zakończeniem proporcje te są podobne.

Migrena trwa z reguły od 4 do 72 godzin i nasilona jest przez wysiłek fizyczny. Do tej pory nie stwierdzono definitywnie przyczyny migren. Wiadomo natomiast, że najprawdopodobniej związane są one z nadwrażliwością reakcji neuronaczyniowych, rozszerzającą się depresją korową oraz czynnikami środowiskowymi.

Wyróżnić możemy dwie najczęściej występujące formy schorzenia: migrena z aurą i bez aury, wśród których migrena bez aury występuj częściej (około 75% pacjentów). 

Kryteria rozpoznania migreny bez aury.

 1. Przynajmniej 5 napadów spełniających kryteria B-D.
 2. Napad trwający od 4 do 72 godzin.
 3. Co najmniej 2 z następujących cech bólu głowy: a. ból jednostronny b.pulsujący c.nasilenie bólu od średniego do ciężkiego d.narastanie bólu przy wysiłku fizycznym
 4. Podczas bólu występuje co najmniej jeden z objawów towarzyszących: a. nudności lub wymioty b. fotofobia lub fonofobia.
 5. Wykluczenie innych przyczyn tych objawów.

Faza prodromalna.

40-60% pacjentów z migreną na dzień lub dwa przed atakiem doświadcza objawów poprzedzających ból głowy, tzw. prodromalnych. Co możesz odczuwać w tej fazie migreny?

 • zaparcia lub rozwolnienia
 • wahania nastroju- obniżenie nastroju, irytacja
 • 'food cravings', czyli wzmożony głód na niektóre typy pokarmów
 • pobudzenie lub senność

Czym jest aura migrenowa?

Aura migrenowa charakteryzują się przemijającymi objawami neurologicznymi, najczęściej w postaci zaburzeń widzenia (aura wzrokowa), które pojawiają się przed bólem głowy. Zjawisko to wywoływane jest poprzez "falę" zmian elektrycznych lub chemicznych przechodzących przez korę wzrokową mózgu. Aura może również objawiać się jako chwilowe zaburzenia czucia (parestezje), zaburzenia mowy czy motoryki.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Migraine_aura.jpg

Nie każdy mocny ból głowy jest migreną...!

Jeżeli Twój ból głowy pojawił się nagle lub zmienił charakter na inny typ bólu, konieczne jest rozważenie diagnozy innej niż migreny. Jakie objawy uznaje się za niepokojące?

 • nowy ból głowy u osób po 50 roku życia
 • nagły, mocny ból głowy
 • ból nieustający, nasilający się 
 • ból głowy związany z gorączką i sztywnością karku

Szyjnopochodny ból głowy?

Jeśli cierpisz na regularne bóle głowy przypominające migrenę, warto wykluczyć tzw. szyjnopochodne bóle głowy. Choć zwykle są one dużo słabsze niż migreny, może łączyć je kilka podobnych cech. 

Charakterystyka bólów głowy pochodzenia szyjnego: 

 • jednostronny ból głowy promieniujący z okolicy szyjnej kręgosłupa do potylicy lub skroni.
 • często związany z urazami szyi, zmianami zwyrodnieniowymi lub zaburzeniem funkcji stawów kręgosłupa szyjnego.
 • ból może być nasilony poprzez ruch głową lub ucisk okolic szyi.
 • epizodom bólu czasami mogą towarzyszyć nudności, ale inne zmiany o charakterze neurologicznym są rzadkością.

 

Polecamy publikację "Kryteria diagnostyczne i leczenie migreny w oparciu o obowiązujące zalecenia międzynarodowe Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Bólu Głowy dotyczące leczenia migreny" z dziennika Medycyna po Dyplomie, w której znajdziecie rzetelne informacje na temat klasyfikacji, przyczyn i leczenia migren.

 

 

Podziel się więdzą
Pin It

ból głowy, migreny, inne bóle głowy

Zapisz się do naszego newslettera i dowiedz się więcej!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

MojaMigrena.com - portal stworzony z myślą o Tobie.

Bądź z nami

Copyright 2019 - MojaMigrena.com Realizacja: 3motion